V historickém vývoji československého i českého volejbalu má také své nezastupitelné místo moravskoslezský volejbal, jehož dnešní současnost se rovněž začala psát ve dvacátých létech minulého století – Opava, Metylovice, Radvanice, Český Těšín a další místa.

Pojem a dobré jméno moravskoslezského volejbalu vytvářela činnost celé řady oddílů i jejich úspěšné výsledky, které obohacovaly volejbalové hnutí v uplynulých létech jeho trvání nejen v našem regionu, ale i v republice.

K vrcholnému volejbalu našeho kraje patří také úspěšná ligová působení celé řady družstev mužů i žen našich volejbalových oddílů v průběhu dosavadní historie volejbalového hnutí. V současnosti (ročník 2009/2010) na ex-ligové úrovni reprezentují MS kraj oddíly VK DHL Ostrava, Slávie Havířov v kategorii mužů a TJ Sokol Frýdek-Místek, TJ Mittal Ostrava v kategorii žen. Na 1.ligové úrovni o soutěžní body dlouhodobě zápolí ženy družstev VK Opava, TJ Nový Jičín a v kategorii mužů bohužel nemáme zástupce (Slávia Havířov postoupila do ex-ligy a z 2.ligy nepostoupil žádný zástupce našeho kraje).

V rámci dlouhodobého působení v nejvyšších mládežnických soutěžích a přeborech republiky bylo našimi družstvy dívek i chlapců dosaženo četných nejvyšších poct i mnohých medailových umístění.

X