Aktuality

Český tým potrápil italského favorita a v osmifinále vyzve olympijského vítěze !!!

10.9.2021

V posledním zápase skupiny B se v Ostravě český národní tým střetl s Itálií, která evropským šampionátem zatím prochází naprosto suverénně a doposud na něm ztratila pouze jeden set. Na italském prvenství ve skupině se už tak ve čtvrtek nemohlo v Ostravar Aréně nic změnit, domácí volejbalisté naopak měli o co bojovat, případná výhra by jim totiž zajistila lepší výchozí pozici pro osmifinále. Česká republika sice italského favorita potrápila a v zápase uzmula soupeři set, na vítězství to však nestačilo. Tým vedený Jiřím Novákem tak ve skupině B skončil na čtvrtém místě.

Na zápasy osmifinálové fáze do Ostravy z estonského Tallinnu míří týmy Francie, Německa, Chorvatska a Lotyšska. O postup do čtvrtfinále se v neděli 12. září utkají Italové s Lotyši v 16 hodin a Němci s Bulhary v 19 hodin. V pondělí 13. září vyzvou v jihoslovanském derby Slovinci Chorvaty od 16 hodin a ve večerním zápase od 19 hodin zabojují domácí volejbalisté proti olympijským vítězům z Francie, v jejichž týmu je hned deset zlatých medailistů z Tokia.

Česká republika – Itálie 1:3 (20:25, 21:25, 25:23, 22:25)

Česká republika vlétla do zápasu nebojácně a bojovala se soupeřem o každý míč (4:4). Úspěšné bloky pak postupně poslaly domácí do vedení 9:6 a Itálie si vzala time out. Po něm hostující družstvo začalo připisovat body na svou stranu, skóre otočilo pro sebe (11:13) a hru tentokrát zastavil Jiří Novák. Italové vedení navyšovali a po jejich esu na 11:15 brala Česká republika znovu oddechový čas. Italští hráči si ale soupeře nechtěli pustit blíž k tělu, po jejich přesném útoku to bylo 14:18 a do koncovky vstupovaly oba týmy za stavu 15:20. Při podání střídajícího Martina Licka se pak domácím ještě podařilo zkorigovat na 19:22, Italové však víc nepřipustili (20:25).

Úvod další sady patřil za veliké podpory fanoušků v Ostravar Aréně českým volejbalistům (5:3), v útoku zářil Michal Finger a dařilo se i na bloku (8:6). Česká republika vedení držela a poté, co Lukáš Vašina zvýšil na 11:8, si vzal italský kouč time out. Následující čtyři body však patřily Itálii (11:12), na obou stranách poté pokračovala veliká bitva (16:15) a o vítězi setu se rozhodovalo až v jeho závěru (20:20). V něm začali za lepší konec bohužel tahat Italové a po dvou esech se propracovali ke třem setbolům (21:24). Přímým bodem z podání nakonec Itálie sadu i zakončila (21:25).

Vstup do třetího dějství se opět povedl lépe domácím hráčům (6:4), když je dopředu hnala rozbouřená hala (8:5). Vedení o pět bodů (12:7) donutilo italský tým k oddechovému času, srovnat krok se ale soupeři nedařilo (15:9). Rozjetí čeští hráči pokračovali ve své jízdě při podání Michala Fingera dál (17:9), Itálie se jim ale před koncovkou přece jen začala přibližovat (19:15) a byl to pro změnu český trenér, kdo si vzal time out. Po tvrdém útoku Josefa Poláka vedl český tým 22:17, Italové ale opět zahrozili (22:20). Domácí nakonec dotáhli sadu až ke třem setbolům (24:21), dva z nich sice Itálie odvrátila, jejich následný servis ale zamířil do autu (25:23).

Ve čtvrté sadě si hostující chtěli spravit chuť a rychle utekli na 2:5. Čeští volejbalisté tentokrát na jejich hru hledali recept marně a Itálie se jim začala víc a víc vzdalovat (5:10, 8:16). Tři české body v řadě znamenaly oddechový čas soupeře (11:16) a domácí se rozhodně nechtěli vzdát. Před koncovkou rozdíl stáhli po esu Maritna Licka a útoku Josefa Poláka na dva body (18:20). Po bloku Vojtěcha Patočky byl stav 21:22, Italové si však závěr pohlídali, a set nakonec vybojovali pro sebe poměrem 22:25.

Jiří Novák, hlavní trenér České republiky: „Dnes tu byla výborná divácká kulisa a my předvedli výkon na hranici našich možností, jsou tam malé věci, které možná v utkání nejsou zase tak vidět, ale v konečném zúčtování můžou rozhodnout, kdo je vítězem. Nechci moc chválit, protože jsme zase prohráli. Francie bude další těžký soupeř, my se ale prezentujeme slušnými výkony a rozhodně se dopředu není čeho bát a zkusíme na ně opět něco vymyslet.

Lukáš Vašina, smečař České republiky: „Itálii jsme určitě dnes potrápili. Věděli jsme, jak je na tom naše skupina, a že když vyhrajeme za tři body, tak se vyhneme olympijským vítězům z Tokia – Francouzům. Do zápasu jsme šli s tím, že chceme urvat nějaký bod a o místo se posunout, abychom mohli jít na papírově slabšího soupeře. Nedá se nic dělat, ale bojovali jsme a předvedli, že volejbal hrát umíme a prali jsme se jako lvi taky díky našim fanouškům. V pondělí to bude volejbalový svátek v Česku, protože hrát s olympijskými vítězi je úžasné. Myslím, že to bude diváky táhnout a bylo by super, kdyby tu byl úplně plný dům.

Simone Anzani, blokař Itálie: „Dnešní zápas byl pro nás důležitý, ne však z hlediska výsledku, ale z pohledu předvedeného týmového výkonu. Máme velmi mladý tým a chceme zlepšovat naši hru zápas za zápasem. Týmový duch byl dnes velice dobrý, a za to jsem moc rád."

Bulharsko – Bělorusko 3:1 (25:13, 25:18, 24:26, 25:22)

V přímém souboji o postup do osmifinále ve skupině B v Ostravě porazili Bulhaři tým Běloruska 3:1 (25:13, 25:18, 24:26, 25:22). Po dvou jasně vyhraných setech se Bělorusko dostalo zpět do hry, ale nakonec se radovali Bulhaři, kteří zvládli lépe koncovku čtvrtého setu.

Lepší vstup do zápasu mělo družstvo Běloruska. Bulhaři hodně chybovali a prohrávali už 1:5. Pak se ale začali prosazovat svojí největší zbraní v prvním setu, kterou bylo podání. Nejprve srovnali (6:6) a pak šli do vedení, které neustále navyšovali. Na útoku se dařilo smečařům Todoru Skrimovovi, Martinu Atanasovovi i univerzálu Tsvetanu Sokolovovi. Bělorusové marně hledali způsob, jak bodovat, vůbec se jim nedařilo na příjmu a náskok nakonec narostl až na dvanáct bodů v závěru setu.

V podobném duchu zápas pokračoval i ve druhém setu. Bulhaři šli rychle do vedení (6:3) a po útoku Tsvetana Sokolova vedli už o pět bodů (9:4). Rozdíl ve hře mezi oběma týmy byl obrovský. Bulharům se dařilo nejen na servisu, ale také v obraně a nad sítí. Set nakonec skončil rozdílem sedmi bodů.

Družstvo Běloruska se nevzdalo své šance na postup a nastoupilo do třetího setu s mnohem větším nasazením. Riskantní podání sice znamenalo několik chyb, ale dostali se do vedení (4:1) a dobrou hrou v obraně náskok dlouho drželi. Bulhaři se do vedení dostali až ve druhé polovině setu a pak si vypracovali náskok tří bodů (17:14). Střídající nahrávač Kanstantsin Tsiushkevich stále vybízel k útoku zejména smečaře Vladzislava Davyskibu, více bodů ovšem zařídil univerzál Vladzislav Babkevich. Set došel až do dramatické koncovky, kterou lépe zvládli Bělorusové.

Lépe začali i čtvrtý set (7:4), jenže na hráčích obou týmů byla znát obrovská nervozita. Veliké množství chyb znamenalo, že se ve vedení družstva často střídala. Do koncovky setu šli s mírným náskokem Bělorusové (19:15), ale ani jim nakonec nepomohlo. Bulhaři vyrovnali a Sokolov esem zařídil první mečbol (24:22). Ten s trochou štěstí Bulhaři využili.

Viktar Beksha, trenér Běloruska: „První dva sety, to byla hra na jednu bránu. Hodně se riskovalo, jenže soupeři se tato hra dařila. My jsme špatně přijímali. Bulhaři asi trochu brzy uvěřili ve vítězství, a toho jsme využili. Zlepšili jsme se hlavně v obraně, ale také na útoku. Ve čtvrtém setu jsme bohužel za stavu 19:16 udělali několik vlastních chyb a o vítězství jsme přišli.

Tsvetan Sokolov, univerzál Bulharska: „Bylo to pro nás těžké, ale jsem velmi šťastný. Byl to jeden zápas a hrálo se o vše. Pokud bychom prohráli, jeli bychom domů. Naštěstí jsme vyhráli a v turnaji zůstáváme. Nakonec jsme opravdu tvrdě bojovali a byli jsme za to odměněni.

Více informací o evropském šampionátu mužů v Ostravě je k dipozici na webové stránce https://eurovolley.cev.eu/cs/hlavni-stranka-muzi/.