Aktuality

Čeští lvi vybojovali na mistrovství Evropy postup do čtvrtfinále!!!

13.9.2021

Český národní tým dokázal na mistrovství Evropy napsat neskutečný osmifinálový příběh! V Ostravar Aréně se proti svěřencům Jiřího Nováka v pondělí postavili francouzští olympijští vítězové, čeští lvi se jich ale nezalekli. Za velikou bitvou s fantastickou diváckou kulisou a neuvěřitelně dramatickou koncovkou třetího setu napsali svěřenci Jiřího Nováka sladkou postupovou tečku v podobě vítězství 3:0. Ve čtvrtfinále se Česká republika utká s úřadujícími vicemistry Evropy ze Slovinska, zápas odstartuje v Ostravě ve středu v 19 hodin.

Francie – Česká republika 0:3 (22:25, 19:25, 32:34)

V úvodu zápasu se na servis postavil Jan Galabov a mohutně povzbuzován téměř 4 000 fanoušky se v Ostravar Aréně se svými spoluhráči ujal vedení 0:4. Na útoku se později dvakrát nemýlil Josef Polák a domácí drželi vedení dál (4:7). Přesnou smeč přidal i Jan Hadrava a ač se Francouzi v útoku prosazovali také, na české volejbalistky se dotahovali marně (9:12). Svěřenci Jiřího Nováka se pak několikrát blýskli na bloku a za stavu 11:16 donutili francouzského kouče k oddechovému času. Po něm zvýšil na 11:17 esem Jan Polák, olympijští vítězové ale stav přece jen začali korigovat (14:18) a time out bral pro změnu český tým.  A Francouzi bojovali dál, na středu sítě se nemýlil Earvin Ngapeth (17:19) a Jiří Novák zastavil hru znovu. Po přesném servisu Jeana Patryho se soupeř dotáhl na české reprezentanty na rozdíl jediného bodu (20:21) a sada zamířila do napínavé koncovky. Za stavu 22:23 pak ale Francie chybovala na podání a českým hráčům dopomohla ke dvěma setbolům. K veliké radosti fanoušků proměnil hned ten první úspěšným blokem Adam Bartoš.

Čeští volejbalisté pokračovali ve stejném rytmu i v další sadě a po bodu Lukáše Vašiny vedli 3:5, Francouzi ale s domácími srovnali krok (8:8). V ostravské hale pokračovala bitva jako hrom a čeští volejbalisté znovu otočili skóre na svou stranu, po esu Jana Hadravy a dalším přesném útoku Lukáše Vašiny to bylo 11:14. Domácí se rvali dál (14:18), Jan Hadrava zářil na smeči a Francie se sice domácí pokusila zastavit time outem, to se jí však vůbec nepovedlo (16:21). Francouzští hráči už pak jen marně přihlíželi tomu, jak se Česká republika za neskutečné podpory publika propracovala až k šesti setbolům (18:24). Sadu navíc ukončil servisem v síti soupeř sám (19:25).

Začátek třetího setu byl vyrovnaný (5:5, 7:7), po esu Jeana Patryho se ale dostal do vedení francouzský tým 9:7 a Jiří Novák si vzal oddechový čas. Lukáš Vašina pak přiblížil český tým soupeři na dosah (11:10) a po francouzském útoku do autu bylo srovnáno (11:11). Po smeči Jana Hadravy na 13:14 hala bouřila, veliký souboj na obou stranách pokračoval a před koncovkou bylo skóre stále srovnané 20:20. Drama tím neskončilo, po útoku Josefa Poláka to bylo 22:22, vzápětí však dva body připsali Francouzi (24:22) a český tým bral time out. Dva francouzské setboly domácí odvrátili a oddechový čas tentokrát využili hostující. Následující český blok znamenal mečbol domácích, Francouzi ale srovnali na 25:25. Oby týmy pak chybovaly na podání (26:26) a Francie následně odvrátila dalších šest mečbolů (31:31). Zlatou tečku za setem i celým zápasem nakonec napsal Adam Zajíček, když blokem zakončil utkání poměrem 32:34.

Jiří Novák, hlavní trenér České republiky: „Já budu dneska výjimečně stručný, i když zrovna po takovém zápase bych se mohl rozpovídat. Sice jsme vyhráli a předvedli skvělý výkon, ale tím to končí. Všichni moc dobře víme, co se stalo po vítězství nad Slovinskem, a to se v žádném případě nesmí opakovat. Musíme se totiž připravit na další zápas, vletět na ně a zase se rvát. Jaký pak bude výsledek, tak to uvidíme.

Jakub Janouch, kapitán České republiky: „Mám velikou radost, já osobně jsem chtěl hrát radši s Francií než s Německem, a nakonec jsme zopakovali totéž co v osmifinále ME před čtyřmi roky, tenkrát Francie vyhrála Světovou ligu a padla s námi, teď olympiádu a my je opět porazili. Dnes nám v hale všichni neskutečně fandili a já jim moc děkuji. Jsem strašně rád za výhru 3:0, jak kvůli hráčům, tak vedení i divákům. Když ve čtvrtfinále zopakujeme dnešní nasazení a volejbalovost, máme šanci zase uspět. Dnes si to užijeme, zítra už se ale musíme plně soustředit na další zápas.

Adam Bartoš, smečař České republiky: „Byl to neuvěřitelný zápas a my jsme hráli úplné maximum. Poslední set byl neskutečný a já jsem moc rád, že jsme ho ustáli v hlavě. Moc děkujeme fanouškům, atmosféra byla až elektrizující. Ve čtvrtfinále musíme předvést to co dnes a já věřím, že když budeme takhle hrát, tak to vyjde.

Jean Patry, Francie: „Čeští volejbalisté dnes hráli výborně a hnalo je neskutečně domácí publikum. Dnešní výsledek je určitě pro všechny překvapení, ale my nejsme stroje a bohužel už jsme všichni i hodně unavení, jak psychicky, tak fyzicky a pak se to může takhle zkomplikovat.

Slovinsko – Chorvatsko 3:1 (25:20, 25:18, 19:25, 25:12)

Stříbrný tým z posledního mistrovství Evropy Slovinsko potvrdilo v osmifinálovém duelu s Chorvaty roli favorita a vyhrálo 3:1 (25:20, 25:18, 19:25, 25:12). Třetí set Slovincům sebral v koncovce pěti esy za sebou chorvatský univerzál Leo Andrič. Jinak byli Slovinci lepším týmem.

Vstup do zápasu vyšel lépe hráčům Chorvatska, kteří se díky výbornému servisu univerzála Lea Andriče a dobrému útoku ujali ihned vedení 4:0. Jejich soupeři ovšem odpověděli dobrými bloky a taky tvrdým servisem, takže bylo brzy srovnáno (6:6). Pak dostal chorvatský nahrávač Tsimafei Zhukouski úder míčem do obličeje od vlastního spoluhráče a musel být střídán. Slovinci byli lepší na příjmu a jejich útoky byly důraznější. Zejména smečař Klemen Cebulj sbíral jeden bod za druhým. Postupně se ujali vedení (14:12 a 17:13) a náskok kontrolovali až do konce setu.

Na začátku druhého setu byl chorvatský nahrávač zpět ve hře, ale na obrazu hry se toho příliš nezměnilo. Slovinci byli důraznější a lepší na servisu. Když trefil blokař Alen Pajenk eso při podání, vedli už 8:4. A jejich náskok postupně narůstal až na devítibodový rozdíl (21:12). Set bez problémů dotáhli a zvýšili své vedení v zápase.

Vyrovnaný třetí set měl nečekanou koncovku. Slovinci hráli stále velmi dobře v útoku a většinu setu vedli. Do koncovky šli s dvoubodovým náskokem (19:17), ovšem pak přišla chyba na bloku a úspěšná smeč Kruna Nikačeviče. Za stavu 19:19 se na servis postavil Leo Andrič a pěti esy v řadě za sebou rozhodl o tom, že zápas bude dál pokračovat. Slovinci šli ovšem jasně za svým cílem. Opět skvělým servisem a pak také dobrou hrou v obraně rozehráli čtvrtý set lépe. Vedli postupně 10:4, pak 14:6 a kráčeli jasně za vítězstvím.

Leo Andrič, univerzál Chorvatska: „Soupeř byl lepší, my jsme se snažili ze všech sil, ale stačilo to jen na jeden set. Slovinci si šli za výhrou od začátku. Mně se povedlo zaskočit je servisem. Ani neumím vysvětlit proč mi to tak šlo, prostě jsem to zkusil. Ale hned v setu dalším jsme byli úplně dole, to nebylo dobře.

Alen Pajenk, blokař Slovinska: „Byl to těžký zápas, věděli jsme, že Chorvatsko bude silný soupeř. To bylo vidět na začátku hry. Poté jsme začali hrát lépe, přehráli jsme jejich bloky a zlepšili obranu. Ve třetím setu měli dobré podání, když trefili pět es za sebou. Naštěstí pro nás jsme se vrátili do čtvrtého setu ještě silnější a došli si pro vítězství.

Více informací o evropském šampionátu mužů v Ostravě je k dipozici na webové stránce https://eurovolley.cev.eu/cs/hlavni-stranka-muzi/.