20.11.2019
Derby se také hrálo před 30-ti léty, vzpomíná František Kopecký
Prožíval jsem tehdejší revoluční události nejen na demonstracích na Masarykově náměstí ale také jako dosluhující hráč na sklonku bohaté volejbalové kariéry. Tehdy se to všechno sešlo jak ve filmu.
Sezóna 1988/89 nebyla pro extraligové družstvo Vítkovic úspěšná a poslední místo v závěrečné tabulce znamenalo sestup. Naopak družstvo Hutních montáží Ostrava zaznamenalo obrovský úspěch a po létech úsilí a marné snahy postoupilo do naší druhé nejvyšší soutěže. A tak jsme mohli očekávat v nové sezóně konečně ostravské volejbalové derby Vítkovice vs. Hutní montáže. Družstvo HM mělo řadu výborných mladíků ale bez větších zkušeností. Protože jsem už měl ve vrcholovém volejbalu vše za sebou, přijal jsem nabídku HM a sezónu 1989/90 jsem odehrál v jejich dresu s velkým očekávání derby proti svému mateřskému klubu Vítkovice. To skutečně přišlo, a právě týden po brutálním zásahu veřejné bezpečnosti proti demonstrujícím studentům na Národní třídě v Praze 17. listopadu 1989. Další sobotu jsme všichni seděli u televize a emotivně prožívali záběry z Letné, kde se tehdy sešlo 800 tisíc lidí. Nedalo se od televize odtrhnout, ale na zápas jsem odejet musel. Cestou jsem měl v hlavě revoluci, a když jsem přišel do šatny, zjistil jsem, že nejsem sám. Spolu s ostatními hráči nejen HM ale také Vítkovic jsme se rozhodli podpořit revoluční dění a sepsali rychle krátké prohlášení, které jsem pak těsně před zahájením utkání před vyprodanou halou Hutních montáží, dnešní Sarezy, společně s kapitánem Vítkovic Maxem Schreierem přečetli. Nebylo to snadné, nemysleli jsme na možné důsledky, ale udělali jsme to, protože jsme to tak cítili a považovali za správné. Volejbal byl ten den druhořadý, ale určitě zajímavý a dramatický. Domácí Hutní montáže vydatně podporované svými fanoušky dokázaly zvrátit utkání a vyhrát 3:2. Závěr sezóny byl však v opačném gardu, Vítkovice postoupily do extraligy a naopak Hutní montáže sestoupily do II. ligy. Závěr sametové revoluce pak určitě jednoduchý nebyl, ale pro náš lid přinesl svobodu, demokracii a pluralismus politické scény.
V letošním derby, které se odehrálo 16. listopadu 2019, nastoupili domácí hráči VK Ostrava v dresech se symbolikou událostí před 30-ti léty. Přinesly jim štěstí a tři body, tělesně handicapovaným Nele a Markovi pak nemalou finanční částku, kterou nahromadila dražba dresů po utkání.
Krásné a záslužné gesto ostravského klubu, které zcela jistě neunikne nominaci na cenu fair-play v letošní sezéně v Anketě o nejlepší volejbalisty České republiky.