17.6.2024
Stříbrné české volejbalistky po finále Zlaté evropské ligy
Napínavých pět setů a bitvu mezi českými a švédskými volejbalistkami vidělo v porubské aréně 1700 fanoušků. Po 149 minutách byly šťastnější Švédky, kterým se podařilo udolat své soupeřky po setech 25:22, 21:25, 18:25, 25:20, 15:11. Domácí hráčky si tak na krk pověsily stříbrné medaile. V zápase o bronz nepřipustily favorizované Belgičanky překvapení a své rumunské soupeřky přehrály jasně 3:0.
Švédsko – Česko 3:2 (25:22, 21:25, 18:25, 25:20, 15:11)
Rozhodčí: Konstantin YOVCHEV (BUL), Kenneth ARO (FIN)
Počet diváků: 1700
Sestavy (od zóny I):
Česko: Valková, Havelková, Koulisiani, Orvošová, Mlejnková, Jehlářová, Dostálová(libero)
Střídající: Digrinová (libero), Pavlová, Faltínová, Grabovská, Brancuská
Švédsko: NILSSON, JULEVIK, HAAK A., ANDERSSON L., HAAK I., LAZIC, ANDERSSON E. (libero)
Střídající: MALM, BRINK, GUSTAFSSON
Statistika ZDE
Nejlepší hráčka turnaje Final Four: Isabelle Haak (SWE)
Ohlasy po utkání:
Ioannis Athanasopoulos (CZE), trenér: „V pátém setu jsme bohužel nebyli dostatečně agresivní na servisu a švédské prasátko nám vzalo sebevědomí. Švédsko je skvělý tým s jednou z nejlepších univerzálek na světě a dnes byli lepší a zasloužili si vyhrát. Teď jsme pochopitelně smutní, ale po pár dnech odpočinku se zase sejdeme a uděláme všechno pro to, abychom na Filipínách uhráli co nejlepší výsledek. Jsem na náš tým opravdu pyšný. Hráčky bojovaly až do konce a v pátém setu nebylo štěstí na naší straně.“
Giulio Cesare BREGOLI (SWE), trenér: „Když zažijete něco takového, je složité něco říct. Jsme samozřejmě velmi šťastní a až si uvědomíme, co se stalo užijeme si i chvíli odpočinku. Byla to totiž dlouhá cesta. I když jsme dnes ztráceli, říkal jsem hráčkám, že když prošli tu dlouhou cestu až sem a jsou v problémech, zvítězí ten, kdo bude mentálně silnější. A to jsme dnes byli. Možná jsme nehráli nejlepší volejbal, ale byli jsme velmi odhodlaní.“
Michaela Mlejnková (CZE), kapitánka, smečařka: „Zápas se mi hodnotí těžko, protože jsme nedokázaly vyhrát. Tie break byl velmi vyrovnaný, ale my jsme ho nezačaly vůbec dobře. Myslím si, že pro diváky to byl skvělý zápas. První set se nám nepovedl, ale pak jsme se dokázaly dostat do své hry a soupeřky jsme trápily. Později jsme možná polevili na servisu, který jsme měly slabší. Díky tomu mohly hrát Švédky svůj systém, protože jsme jim to ulehčily. Navíc jsme měly problém ubránit jejich klíčovou hráčku. Atmosféra byla úžasná a všem divákům, kteří nás přišli podpořit, chci poděkovat. Trošku mě mrzí, že jsme jim nedokázaly dát vítězství, ale s odstupem času určitě budeme pyšné na to, co jsme dokázaly.“
První bod finále CEV Zlaté evropské ligy v Ostravě připadl univerzálce Orvošové. Lépe ale zahájily utkání Švédky, které si získaly výhodu 3 míčů. Domácí hráčky se dotáhly na kontakt, problém však měly na servisu. Bodové série na obou stranách donutily švédského kouče k time outu za stavu 12:11 pro jeho tým. Švédské volejbalistky zvýšily vedení, boj o každý míč, ale přinášel vyrovnanou partii s maximálně tříbodovým rozdílem. Eso Haakové přineslo setbol, který odvrátila Mlejnková. Set ukončila švédská kapitánka Lazičová.
Tvrdý útok a eso Orvošové znamenaly dobrý český start 2. sady. Švédky také přitlačily a získaly vedení 6:4 i 9:7. Orvošové se technickým úderem podařilo vyrovnat, o tři míče blíže k zisku sady byly ale za stavu 18:15 švédské hráčky. Porubská hala hnala české volejbalistky vpřed a těm se podařilo srovnat na 19:19 a získat vedení 24:20. Sadu ukončila Orvošová.
Dvě esa Koulisiani a české vedení 5:1 znamenaly švédský time out. Trpělivou hrou v poli a agresivními útoky Mlejnkové, Havelkové a Orvošové posunuly domácí volejbalistky ukazatel skóre na 10:4 a 18:10. Švédky měly problémy s příjmem a přihrávkou, podařilo se jim ovšem překonat krizi a přiblížit se na 18:22. Poslední úder sady patřil opět Orvošové.
V dlouhých výměnách 4. setu získávaly body častěji seveřanky. Za stavu 1:6 proto střídal český trenér nahrávačky. Nepřesné české útoky pomáhaly bodově soupeřkám, v obraně nad sítí se podařilo Jehlářové snížit na 5:9. Tvrdým úderem do diagonály se kapitánce Mlejnkové podařilo přiblížit na ztrátu tří bodů, univerzálka Haaková ale stejným způsobem zvyšovala na 15:10. Český útok posílila Faltínová, která snížila na 16:20, po dvojbloku Orvošové a Koulisiani byl rozdíl jen 3 míče. Bodovala i střídající Brancuská, Švédky ale došly pro setbol a srovnaly na 2:2.
Boj v tie breaku přinášel povedené české výměny i chyby na servisu. Mlejnková srovnávala tvrdým úderem na 6:6, výměna stran přišla ale za příznivějšího stavu pro Švédky. Ty si získaly výhodu tří bodů, kterou potvrdily bodovým blokem na 11:8 a navýšily přesným útokem Haakové. Challenge rozhodla o snížení domácích na 11:13. Švédky si však zlato nedaly vzít.
Belgie – Rumunsko 3:0 (25:14, 25:12, 25:19)
Počet diváků: 800
Statistika ZDE
Ohlasy po utkání:
Kris VANSNICK (BEL), trenér: „Ve Final Four vždycky hrajete o zlato, ale my jsme bohužel včera prohráli. Dnes jsme ale byli velmi koncentrovaní a domů přivezeme bronzové medaile. Pro belgický volejbal je to velký úspěch, protože každá medaile je cenná. Jsem moc šťastný, protože se nám to povedlo i se soupiskou plnou mladých hráček, což je do budoucna velký příslib.“
Autor: Štěpán Sedláček
Foto: Pavel Netolička