Aktuality

J&T Banka Ostrava Beach Pro 2024

9.6.2024

Zlato v Ostravě vydřeli Američanky Hughesová, Chengová a létající Švédové Åhman s Hellvigem

V neděli 9. června vyvrcholil šestý ročník turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro. Diváky ohromilo zejména infarktové finále v soutěži žen, které dopadlo lépe pro úřadující mistryně světa Saru Hughesovou a Kelly Chengovou z USA. Soutěž mužů a celý turnaj zakončili poprvé vítězně nasazené jedničky David Åhman, Jonatan Hellvig ze Švédska. Obhájci loňských titulů, Brazilky i Norové, skončili tentokrát bez medaile.

Dopolední program odstartovala na centrkurtu v J&T Banka Areně semifinálová utkání žen. Americké duo Hughesová, Chengová bez respektu přejelo obhájkyně titulu ve dvou setech (21:19, 21:18) a poslalo Anu Patrícii s Dudou pouze do bitvy o bronz. Druhé semifinále mezi Kanaďankami a Lotyškami bylo rovněž vyrovnané, ale šťastnější koncovku mělo pro kanadskou dvojici Melissa, Brandie.

Do boje o bronz vstoupily Lotyšky Tina Graudinová, Anastasija Samoilovová bojovně a světových jedniček z Brazílie se rozhodně nezalekly. Brazilky v první sadě sice jasně vedly, ale v polovině setu předvedla lotyšská dvojice několik skvostných zákroků a čtyřmi body v řadě převzala vedení. Brazilky ještě zdramatizovaly koncovku, přesto Tina a Anastasija dotáhly první set do vítězného konce. Od začátku druhé sady jely Lotyšky dál na vítězné vlně a držely si několikabodový náskok, přičemž se dostaly až na vedení 16:10 a vše směřovalo k rychlému konci. Zejména Ana Patrícia však odmítla rychlý konec zápasu a několika přesnými body srovnala stav na 19:19. Na obrat to však nestačilo a Anastasija Samoilovová ukončila zápas esem ve dvou setech (21:18, 21:19). „Jsme nadšené ze zisku bronzových medailí a z toho, co jsme tady na turnaji předváděly. Brazilky jsou velmi silný tým a my jsme je porazily třikrát v řadě. Od prvního dne jsme si užívaly skvělou atmosféru v Ostravě, diváci nám fandili, přijela i řada lotyšských fanoušků, to bylo úžasné. Vždy chceme na turnaji získat medaili, ale tady v Ostravě to nebyl vyloženě cíl. Chtěly jsme spíše získat více herních zkušeností před olympiádou. Možná právě proto jsme hrály uvolněněji a díky tomu se nám povedl tak dobrý výsledek,“ řekly společně šťastné bronzové medailistky.

Boj o zlato spolu svedly Kanaďanky Melissa Humana-Paredesová, Brandie Wilkersonová a Američanky Sara Hughesová a Kelly Chengová. A z tohoto zápasu byli diváci doslova u vytržení. V prvním setu se zdálo utkání jako jasná záležitost pro Američanky. Kanadský pár měl problémy při podání Chengové, nedařilo se jim prosadit se v útoku, naopak americké duo předvádělo excelentní spolupráci. Brzy uteklo do vedení 14:7 a první set dotáhlo rychle do vítězného konce. V druhé sadě se však Melissa s Brandie vyburcovaly k mnohem lepšímu výkonu. Za mohutného povzbuzování plných tribun, které si přály co nejdelší zápas, hnaly Kanaďanky vpřed. Druhý set byl mnohem vyrovnanější. Brandie dokonce odvrátila americký mečbol, a naopak přidala další dva body, které protáhly utkání do tiebreaku. I v rozhodující sadě bylo skóre dlouho vyrovnané a vedení se otáčelo každým míčem. Přesto se Američanky utrhly na 10:7 a zdálo se, že vedení už nepustí. Kanaďanky ovšem opět neuvěřitelně srovnaly a diváci při každé výměně šíleli. Když Kanaďanky dokázaly dokonce odvrátit ještě dva další mečboly, atmosféra na centrkurtu byla doslova elektrizující. Nakonec zlaté medaile přece jen získaly Američanky Hughesová s Chengovou (21:13, 23:21, 15:12).

Kelly Chengová si z Ostravy odváží již druhé zlato, poprvé získala nejcennější kov v roce 2021. „Opravdu to tady miluji, Ostrava je jedna z mých nejoblíbenějších zastávek celé tour. Fanoušci, co sem chodí, opravdu volejbalu rozumí, a to se mi strašně líbí, stejně jako jejich energie. Moc si toho vážím,“ řekla po zápase Kelly Chengová. „Cítíme se naprosto úžasně. Přijely jsme sem, abychom tento turnaj vyhrály. Věděly jsme, že nás čeká ve finále těžká bitva, o to víc jsme vděčné, že jsme zvítězily,“ doplnila Sara Hughesová.

Naopak pro Brandie Wilkersovou je to už třetí cenný kov z Ostravy. Loni zde s Melissou vybojovala bronz a ve sbírce má ještě stříbro z roku 2018, které v Dolních Vítkovicích získala s Heather Bansleyovou. „Bylo pro nás důležité vzchopit se po prvním setu, zkoncentrovat se a vrátit se do zápasu, což se nám podařilo. Myslím, že jsme mohly vyhrát, bylo to jen o dvou třech balónech, takže to teď trochu bolí, to je jasné. Ale poučíme se z toho. Na tomto turnaji hraje extra třída a každý turnaj, který spolu hrajeme, nám přináší další a další zkušenosti,“ řekly Melissa s Brandie.

Semifinále mužů odstartovala bitva severských titánů. Trojnásobní vítězové ostravského turnaje Mol, Sørum z Norska proti nasazeným a světovým jedničkám Åhmanovi s Hellvigem ze Švédska. Přestože jsou sympatičtí Norové dlouhodobě miláčci ostravského publika, přece jen plné ochozy hnaly za vítězstvím více švédské mladíky. Ti se jim odvděčovali mnohdy až akrobatickými zákroky v poli. Zejména David Åhman byl všude. I vleže v písku dokázal vybírat a přihrávat na vítězné body, stejně jako jeho několikametrové rybičky vzduchem zachránily řadu míčů. Švédové přetlačili norské reprezentanty ve dvou setech (23:21, 21:18).

Norové tak nastoupili „pouze“ do bitvy o bronz proti Američanům Milesi Partainovi, Andrew Beneshovi. Ale i ti byli nad jejich síly. Norští Vikingové, kterým na dálku fandilo i české duo Perušič, Schweiner, podlehli Američanům ve dvou setech. Norové odrazili dva mečboly, ale na třetí už nestačili a Miles Partain ukončil tvrdou smečí přímo do středu hřiště tento zápas jednoznačně 21:15, 21:14. Americká dvojice si tak po roce z Ostravy odváží opět bronzové medaile.

V posledním zápase celého turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro vyzvali Švédy v boji o zlato Nizozemci Stefan Boermans, Yorick de Groot. V prvním setu viděli diváci opět vyrovnané souboje. Nizozemci až do stavu 15:13 drželi vedení, pak ale Švédové dotáhli a přetahovaná o každý bod trvala až do stavu 19:19. Dvěma přesnými smečemi však Švédové zvrátili set pro sebe nejtěsnějším možným rozdílem. V druhém setu si Åhman s Hellvigem drželi těsné jednobodové vedení. Poté se však dostali do trháku 17:12, kdy zejména David Åhman opět kouzlil v poli a Jonatan Hellvig byl na síti jak velká švédská zeď. Nizozemci se snažili stahovat, dostali se opět až na dostřel 17:19, ale na pestrou hru světových jedniček vítězný recept nenašli. Druhý mečbol proměnil Hellvig symbolicky z druhé přihrávky, tak typické právě pro tento pár. Při čtvrté účasti na ostravském turnaji se konečně dočkali medaile a rovnou té nejcennější. Nizozemcům tak zároveň oplatili březnovou porážku z Dauhá.

Naposled hráli naprosto skvěle a ano, chtěli jsme jim to vrátit, a to se povedlo, takže je to úžasné. Ale byl to opravdu těžký zápas. Děkujeme moc fanouškům, že nám fandili, opravdu nám to pomohlo,“ řekl šťastný David Åhman. „Ostravský turnaj je jedním z našich nejoblíbenějších a konečně tu vyhrát zlato je báječný pocit,“ doplnil Jonatan Hellvig.

Vítězné týmy nad hlavu zvedly krásnou trofej z dílny hlavního partnera turnaje PURPOSIA Group, s unikátním prvkem kovových trubek, které jsou tak charakteristické pro areál Dolních Vítkovic.

Kontakt pro média: Štěpán Sedláček,sedlacek@higherflower.com