Aktuality

UNIQA extraliga očima expertů

22.10.2019

Dnes otvíráme po dohodě s vedením MS KVS novou pravidelnou rubriku UNIQA extraliga očima expertů. Týdenní průběh extraligy mužů i žen se zaměřením na týmy z Moravskoslezského kraje bude hodnotit volejbalová osobnost z našeho kraje.

Uplynulý týden 14. 10. - 21. 10. 2019 v UNIQA extralize dnes hodnotí Ivan Pelikán

 

Ivan PELIKÁN

Věk 53 let

Hráč: 7 let extraliga mužů (Dukla Liberec, Sporting Charleroi), 12 let 1. liga (Belgie), Reprezentace ČSSR/ČSFR - 1988/1991

Trenér: 1. liga mužů (Belgie), Extraliga mužů (Slavia Havířov), reprezentace ČR U 17, 19, 20, 21., vedoucí trenér ŠSK Beskydy, VAM Havířov, trenér VK Ostrava

Další: předseda TMK ČVS 2013-2017, metodik MŠMT (volejbal), organizátor a lektor mezinárodních seminářů trenérů

 

Volejbalová extraliga mužů i žen se pomalu rozbíhá jako dieselový motor. Muži mají za sebou třetí kolo a ženy dokonce kol sedm. Musíme si zvykat, že většina týmů roztáčí před začátkem soutěže přestupový kolotoč, kdy mnohdy nezůstane z předešlé sezóny kámen na kameni. Chvíli potrvá, než si u některých týmů vše sedne a hráči naberou zápasový rytmus. Statistici "žhaví" počítače. Noví hráči a hráčky v soutěžích přestávají být pomalu neznámou. Vše směřuje k postupu do play-off, kdy se bude pro většinu týmů poprvé hodnotit úspěšná nebo neúspěšná sezona. Máme již i nějaká výsledková překvapení, ale jak říkám, budeme si muset ještě pár kol počkat, abychom viděli, jak na tom jednotlivé týmy opravdu jsou a jaké budou mít letos ambice. Ohledně cizinců jsem přesvědčen, že postupně dojde k omezení počtu zahraničních hráčů tak, jak je to běžné v zahraničních soutěžích u většiny sportů. Kluby částečně chápu, že tím řeší svoji situaci. Získat kvalitního tuzemského hráče je mnohdy složité a na to dát příležitost mladým hráčům nemá každý klub či trenér odvahu. Přesto určitá regulace bude nutná, ale uvidíme, kdy ten čas nazraje. Těší mě, že vidím hrát v týmech mužské extraligy mladé hráče jako je například Indra, Polák, Šotola, Kunc, Vašina, Sedláček, Dvořák, Svoboda, bratři Šulcové, Kozák, Špulák, Mikulenka, Srb, Chevalier a další. To je dobře!

 

UNIQA EXTRALIGA MUŽŮ, 3. KOLO

Dukla Liberec - Black Volley Beskydy 3:0 (25:18, 25:13, 25:21)

Black Volley Beskydy zaskočil v prvním kole nervózně hrající družstvo Brna. Nadšeným výkonem získali první body v soutěži! Kaňkou bylo zranění důležitého hráče Tomáše Širokého, který bude týmu hodně chybět i několik týdnů. V následujícím kole vybojovali další důležitý bod proti favoritovi z Kladna, které jak se zdá, nabírá jen pomalu dech. 

Ve třetím kole zajížděly Beskydy na půdu favorizované Dukly a mohli pouze získat. Zápas byl nakonec dle výsledku jednoznačný. Viděno pohledem statistiky, Liberec lépe útočil (47% a Beskydy 32%) a také bránil (9 bloků a Beskydy 5). Beskydy lépe přihrávaly (46% a Dukla 36%). Z toho vychází, že zápas Dukla zvládla lépe útočně i v obraně. Ze statistiky také vychází, že Dukla více "tlačila" servisem, což má přímý vliv i na obranu.

 

VK Ostrava - VK Jihostroj České Budějovice 3:0 (25:18, 25:19, 25:19)

Ostrava vydřela v prvním kole cenné vítězství v Příbrami. To se cení! Ve druhém kole se ji nedařilo výsledkově v Brně. Družstvo zaznamenalo několik změn oproti úspěšné minulé sezóně. Bude asi chvíli trvat, než navážou na heroické výkony z konce loňské sezóny, ale dohrávka třetího kola domácí asi velmi potěšila! Jednoznačné vítězství nad vlažně hrajícím soupeřem (obzvláště v úvodu zápasu) muselo být velmi sladké. Statistiky vlastně netřeba rozebírat, Ostrava byla ve všech činnostech lepší. O 20% v útoku i počtu "nasázených" es! Je nutnou vyzvednout výkon Jakuba Dvořáka a nahrávače Podlesneho. Cestou na jih republiky budou mít trenéři Jihostroje o čem přemýšlet. 

 

UNIQA EXTRALIGA ŽEN, 7. KOLO

Přerov - Sokol Frýdek - Místek 0:3 (23:25, 20:25, 20:25)

Důležitý zápas, který Frýdku - Místku vyšel náramně! Trenér Vlk si musel hodně oddechnout, slyšel jsem to až u nás doma. Přerov zápas v domácím prostředí neunesl. Nutno vyzvednout útočnou potenci Veroniky Šnellyové, která útočila na 70%. Bravo! Sokolky tímto můžou získat sebevědomí do další práce.

 

Olymp Praha - TJ Ostrava 1:3 (24:26, 25:22, 20:25, 19:25)

Možná můžeme říci, že TJ Ostrava je prozatím překvapením soutěže. Ženy mají přeci jenom za sebou již sedm kol a Ostrava je po zásluze v horní polovině tabulky. Trenér Pommer asi vhodně naladil tým a vše zatím klape. Na Olympu velmi dobře servíroval a následně i bránil. Zasloužené a cenné vítězství! 

 

V dalším kole se mají diváci na co těšit! V sobotu 26.10. přivítá Black Volley Karlovarsko, za které hrají hvězdy extraligy Ticháček, Rejlek nebo i mladý Vašina. VK Ostrava bude chtít potvrdit dobrý výkon z dohrávky i ve Zlíně. Ve stejný den hrají i ženy. TJ Ostrava přivítá Prostějov! Sokolky zase Olymp. Dva velmi zajímavé zápasy.

 

Pěkné dny s volejbalem!

Ivan Pelikán

01-Pelikan.jpg