Uplynulý týden 4.11. - 10.11.2019 dění v UNIQA extralize dnes hodnotí Tomáš Kavala

hráč TJ Vítkovice a následně SOU Vítkovice

extraligový rozhodčí

člen Výboru ČVS, pracuje v komisích STK a RMK ČVS, člen předsednictva MS KVS a předseda STK KVS

Přehled týdne od Tomáš Kavaly

Tento týden začal překvapením na půdě Zlína, kdy po náročném týdnu volejbalistů Ústí, Zlín poprvé zvítězil a získal tak nejen své první body, ale i první sety. Také na druhé straně tabulky se měnil vzhled Uniqa Extraligy. Karlovarsko sice vedlo již na sety 2:0, ale pak poprvé prohrálo s Duklou Liberec 3:2. Tento ročník Uniqa Extraligy se zdá být velice vyrovnaný. Všechny družstva mohou vyhrát s kýmkoliv, nebo samozřejmě i prohrát. Svědčí o tom také výsledek bitvy mezi družstvy Odolena voda a Kladno, kdy Odolena voda vyhrála3:2. Tabulka je vyrovnaná, mezi družstvy na 4. až 8. místě je rozdíl pouhých 2 bodů. Ostrava v sobotu zavítala na žhavou půdu Prahy. Bohužel po prvních dvou vyrovnaných setech, kdy Ostravané zvládali přihrávku tvrdých podá Pražanů,nedokázali dohrát koncovky. Po nezvládnutých koncovkách v 1. a 2. setu 26:28; 23:25, podlehli Pražanům také v třetím setu 18:25 a ve výsledku skončilo utkání VK LVI Praha  - VK Ostrava 3:0.

Druhý náš celek v nejvyšší soutěži Black Volley Beskydy si ve vyrovnaném utkání poradil s VK Euro Sitex Příbram 3:1. Po setech 26:24;25:16 se již zdálo, že družstvo Beskyd dosáhne snadného vítězství, ovšem družstvo Příbrami ještě zabojovalo a vyhrálo třetí set 22:25. Ve 4. setu se však projevila větší volejbalová zkušenost hráčů Black Volley Beskydy,s velkým mezinárodním obsazením, kteří ve čtvrtém setu zvítězili 25:21.

Přesuneme-li se k Uniqa Extralize žen je zde situace obdobně vyrovnaná, až po šestý Liberec. V čele je loňský mistr z Olomouce,  má ovšem o zápas více než druhé Šelmy Brno a třetí TJ Ostrava. Tyto družstva čeká pondělní vzájemný duel.Je předpoklad, že naše Ostravské děvčatakteré jedou v pondělí na žhavou půdu Brna, se poperou o vítězství.

Naproti tomu volejbalistky Sokola Frýdek-Místek, které zavítali v sobotu do Šternberkanezvládli roli mírnéhofavorita a podlehli domácím po setech 25:17;25:22;25:23 3:0. Dopomohly tak družstvu Sokola Šternberk získat první ligové vítězství v této sezóně. Kapitánka Sokola Frýdek-Místek Veronika Šnellyová prohlásila„Zápas jsme si ve druhém a třetím setu prohrály samy, protože jsme byly nedůrazné a ubraly na servisu. Mrzí mě, že jsme neuhrály ani set, občas chybělo málo, ale soupeř měl víc štěstí.“

Také nesmím zapomenout zmínit ve svém komentáři dva turnaje Extraligy juniorů, které se odehrály na území našeho kraje v minulém týdnu. letošní sezóně se poprvé tato soutěž hraje turnajovým systémem. V Ostravě odehrály zápasyskupiny „A“ o 1. - 5. místo, kde naši talentovaní volejbalisté z VK Ostrava podlehli postupně družstvům SGLD BrnaLvům Praha, VK Příbram a Dukla Liberec, čímž bohužel nevyužili domácího prostředí na Janáčkově konzervatoři a sestoupili do druhé skupiny. Společně s nimi sestoupili volejbalisté Brna. Zároveň i náš druhý zástupcev nejvyšší soutěži juniorů Green Volley Beskydy pořádal turnaj. Jednalo se o turnaj skupiny „C“ o 11.-15. místo. Oproti družstvu VK Ostrava využil domácího prostředí a postoupil pro další turnaj do vyšší skupiny o 6. - 10. místo, kde se v příštím kole o postup do elitní skupiny utká kromě domácíhoBrna, také v moravskoslezském derby družstvem VK Ostrava.

V tomto týdnu se odehrála také nejvyšší soutěž kadetů.V Extralize kadetů je od letošní sezóny 20 družstev. Skupinu o 6. - 10. místo hostilo VK OstravaHráči VK Ostrava posledním zápasem rozhodli, že ve skupině o 6. - 10. místozůstanou a na jejich úkor postoupí družstvo TJ Spartak Velké Meziřící, vítěz posledního utkání. Je pravdou, že díky vyrovnané skupině mohla Ostrava i sestoupit do nižší skupiny, ale naštěstí v posledním utkání uhráli set potřebný k udržení.  Skupinu o 11. - 15. místo hostilo družstvo Green VolleyBeskydy. Tuto skupinu vyhráli volejbalisté Blue VolleyOstrava a postoupili pro dalšího turnaje do skupiny o 6. - 10. místo. Hráči Beskyd skončili na 3. nepostupovém místě a setrvají dále v této skupině o 11.-15. místo. Čtvrtý zástupce našeho kraje TJ Nový Jičín jel hrát svou skupinu o 16. -20.místo do Ostrova, na Karlovarsku, kde si vybojovali postup.

Také se musím zmínit o soutěži Extraliga juniorek. Tato soutěž se hraje systémem dvou skupin po šesti a po té se soutěž rozdělí na finálovou skupinu a skupinu o udržení. Našizástupci v této soutěži se drží velice dobře. V sobotním derby mezi družstvy TJ Ostrava a TJ Sokola Frýdek-Místek se body rozdělily rovnoměrně. Jeden zápas vyhrálo družstvo Ostravy 3:2 a druhý pro změnu vyhrálo družstvo Frýdku-Místku také 3:2. Družstvo Sokol Frýdek-Místek se v tabulce EX-JKY-B drží na 2. místě jen dva body za vedoucím družstvem KP Brno a družstvo TJ Ostrava je na 4. místě.