Uplynulý týden 28.10. - 3.11.2019 dění v UNIQA extralize dnes hodnotí Dušan Rundt

trenér mládeže: více než 30 let

hráč: sice "pouze" na výkonnostní úrovni, za to více než 40 let

dříve: manažer volejbalového klubu, předseda  MS TMK, místopředseda MS KVS

Přestože jsem z trenérského i hračského řemesla již vypadl, hodnotím uplyný volejbalový týden z pohledu volejbalového fandy a někdy i zaujatého.

Již ve středu 30.10. se v osmifinále ČP žen utkala družstva momemtálně třetího a druhého týmu extraligy řen. Domácí TJ Ostrava Šelmám z Brna měla vracet porážku z 1. kola extraligy, kdy s nimi prohrála 2:3.

Stejně dramatické a vyrovnané bylo utkání osmifinále, domácí od prvních velmi kvalitních podání, podávalo bojovný a odvážný výkon, kterému pomáhali výborní diváci. Nejvyrovnanější byl třetí set, který po boji získaly Šelmy. Po změnách v sestavě byl čtvrtý i tie -break již v režii domácího družstva, které zvítězilo nad VK Brno 3:2 a postoupilo do čtvrtfinále ČP proti Olympu Praha.

Ženy TJ Ostrava potvrdily v sobotu roli papírových favoritek i na hřišti TJ Sokola Šternberk a poměrně bezpečně vyhrály 3:0 i díky kvalitnímu podání (Kašpárková, Nečasová) a výborným blokům. Domací hráčky předvedly poměrně dobrý výkon, ale nevyvarovaly se i velkých chyb.

Ženy Sokola Frýdku-Místku hrály na hřišti favorita v Prostějově, první set byl vyrovnaný až do stavu 20:20, dokonce druhý set dotáhly až na 23:23, ale prohrály po boji 23:25, třetí set už byl jednoznačný pro domací hráčky.  Výsledek 3:0.

VK Ostrava – SK VOLEJBAL Ústí n. L. 0:3. Bohužel každý den není posvícení. Zaplněná ostravská hala se těšila na další výhru domácích po jejich výborných výkonech v minulých kolech extraligy. Začátek prvního setu domácí ostudně zcela propadli ve všech herních činnostech, jejich dříve největší zbraň, výborný servis, prakticky neexistovala. Trenér Václavík se střídáním a oddechovými časy i speaker Gusta Šulc  pokoušeli zvrátit hrozivý nepříznívý stav (až 4:13), ale set  spěl rychle ke konci – 14:25. Druhý set byl velmi vyrovnaný, družstva se přetahovala o body. Domácí stále mírně vedli, ještě 22:18, ale v koncovce opět pokazili tři servisy po sobě a dokončili prohru setu smečí do bloku. Třetí set začali domácí opět s chybami, stav 3:8 se ještě podařilo vyrovnat na 9:9 (úřadoval Marciniak),  ale dalšími chybami pomohli domácí hostům dohrát utkání do vítězného konce.  Družstvo Ústí dobře bránilo po celé utkání, velmi dobrým výkonem se blýskli levoruký univerzál Kramar a nahrávač Melcher.

Muži Black Volley Beskydy hráli na hřišti Aera Odolené vody. Vyrovnané utkání sousedů ze spodních pater tabulky.  Výborný první set ze strany hostů, až 8 bodové vedení, výhra 25:19, vyrovnaný druhý set rozhodli pro sebe domácí až v koncovce, i když hosté mocně v závěru dotahovali, třetí set byl plně pod kontrolou Aera, čtvrtý set opět velmi vyrovnaný až do stavu 22:22 a závěr setu zcela pro hosty, bohužel v tie-breaku již domácí nedali hostům žádnou šanci.

Příštím kolem extraligy žen již začínají odvety, TJ Ostrava nastoupí v Brně opět proti Šelmám
a v dalším kole 16.11. 2019 bude derby na hřišti Sokola Frýdek-Místek, v extralize mužů Beskydy hostí Příbram a další sobotu hrají na horké půdě v Ostravě.