1.12.2019

Zápasy extraligy žen a mužů v týdnu 15.11-1.12.2019 hodnotí Marek Tomáš

bývalý reprezentant a dlouholetý extraligový hráč TJ Vítkovice, VK Danzas, DHL Ostrava, Feram Opava a VSC Zlín se zkušenostmi ze zahraničního angažmá ve švýcarsku v SEAT Volley Näfels a Chenois Volleyball Ženeva a také ve Spojených arabských emirátech v klubu Al Nasr Sports club Dubai. Je trenérem II. třídy, vedl týmy VK Ostrava a Volejbal Ostrava.

Zlín-Beskydy

Už ve čtvrtek 28.11. se předehrávalo utkání mezi celky Fatra Zlín a Black Volley Beskydy.

Zlín, který se od začátku sezóny „zabarikádoval“ na posledním místě extraligové tabulky, v posledních ligových kolech ukazuje, že strach z vítězství již překonal, je schopen porážet soupeře na podobné výkonnostní úrovni a dokonce bodovat proti komukoli. Jako potvrzení vzestupné formy ale potřebovali dokázat uspět i proti ambicióznímu nováčkovi z Frýdku-Místku.

Black Volley Beskydy měl přesně opačný start do sezóny, kdy bodoval v úvodních kolech proti nejsilnějším soupeřům a nováčkovskou eufóií společně se svou nečitelností zahraničních hráčů vzbuzoval u ostatních týmů respekt. Nynější forma ale spíše upadá a nedaří se bodovat, možná i díky mnohým zraněním, které tým provází.

Například na zápas ve Zlíně přijeli Beskydští bez šesti hráčů základní dvanáctky, zranění: Široký, Voinau, Babič a Jambor. Problémy s dokumenty k pobytu měli Jokič a Yevstratov. Tímto skutkem musel zápas dost ovlivněn, na druhou stranu, u zlínských hráčů to mohlo vést k podcenění soupeře.

Nestalo se tak, Fatra „vlétla“ na Beskydy a první set jasně ovládla. Beskydům se nedařilo hlavně v útoku a také v obraně v poli, kde na jednom z postů blokaře musel nastoupit mladý smečař Drozd, hrající pravidelně 2.ligu.

Do druhého setu Beskydy přeskládali složení hráčů a postů, nejvýznamnější změnou byl přesun přihrávajícího smečaře Krysiaka na post univerzála (který byl nakonec nejvíce bodujícím hráčem Beskyd) a na smeč se dostal z lavičky Slovák Mečiar. Změna pomohla a beskydští znatelně vyrovnali síly na hřišti až dostavu 1:1 na sety a 25:25 ve třetím setu.

Koncovku si nicméně pohlídali zlínští hráči a hlavně díky v obraně na síti (13 bodových bloků Fatry proti třem Beskyd), vyhráli třetí i čtvrtou sadu, připisují si cenné tři body do tabulky a stoupají v ní vzhůru až na 9. místo.

Závěr: Utkání nenabídlo až tolik pohledný volejbal, ale přes čtyři stovky zlínských diváků musí být spokojeno se stále stoupající formou Fatry Zlín.

VK Ostrava-Dukla Liberec

V sobotním nezvyklém čase, o hodinu dříve, než obvykle, se utkaly dva týmy s těmi nejvyššími ambicemi v domácí Extralize. Očekával jsem velice vyrovnané utkání, už jen proto, že oba týmy potřebují bodovat, napravit zatím nevyrovnané výkony a posunout se v tabulce výše, zejména Dukle se na svou pozici určitě nekouká hezky. Přiznávám, že vzhledem k současnému rozpoložení psychické pohody v obou týmech, jsem předpokládal opačný výsledek.

Zápas začal přesně dle not, oba soupeři pravidelně ztrátovali a nebýt zbytečných nevynucených chyb Ostravy, útoky do autu a nesouhra v poli, byl by první set vyrovnanější, možná i s vítězstvím pro domácí. Nutno ale podotknout, že Ostravě výrazně chybělo libero Sobczak. Dukla se pomalu rozehrávala a čekala asi větší aktivitu domácích, zejména na servisu, který tentokrát nebyl zbraní ostravských. Liberec tak nakonec celkem bez problémů ovládl první sadu a možná nejvíce za celou sezónu působila Dukla velice kompaktně a kolektivně.

Ve druhém setu byl na hřišti jen jeden tým a Liberec vyhrál drtivě 12:25.

Tento výsledek mohl paradoxně domácí hráče nakopnout a pod vidinou, že „horší to být nemůže“, začali hrát odvážněji a aktivněji, tak jak by to na domácí palubovce mělo vypadat. Ostrava staví útok na všech třech kůlových útočnících stejně, ale klukům se nedařilo udržet si konstantu, každý jen chvilku, tahal pilku a možná proto si nedokázali vytvořit rozhodující náskok do koncovky setu a úspěšně ho zakončit.

Dukla Liberec proto využila třetí matchball a zakončila utkání, ve kterém získala pro ní „zlaté“ tři body.

Závěr: I přes odehrané pouhé tři sety, nabídl zápas spoustu koukatelných akcí, obětavých zákroků v poli i tvrdých útoků. Zápas se celkově musel divákovi líbit, jen škoda nevyužitého domácího prostředí VK Ostravy a tradičně skvělé divácké kulisy.

VK UP Olomouc-TJ Ostrava

Ostrava zajížděla do Olomouce pokusit se o překvapení a urvat u aspiranta na titul body, které by byly cenné v mini skupině týmů na třetím až pátém místě.

Olomouc však byla koncentrovaná a kromě vyhraného druhého setu Ostravy, držela vývoj utkání pevně ve svých rukách. Ostravě nepomohl ani výkon smečařky Kojdové se 17-ti body.

Dukla Liberec ženy – TJ Sokol Frýdek-Místek

Podobně jako u mužů Dukly, ani ženy nejsou v aktuální sezóně v komfortní situaci a potřebují bodovat naplno. A proti komu jinému se má tým chytit, než proti outsiderovi z Frýdku-Místku…

Jenže opak byl pravdou, hráčky Sokola hrály srdnatě a překvapení bylo na světě. Na vítězství se podílely skoro všechny hráčky a zaslouženě vybojovaly nejen body, ale také posun v tabulce na osmé místo extraligové tabulky.