Aktuality

UNIQA extraliga očima expertů

7.12.2019

UNIQA EXTRALIGU mužů i žen v týdnu 2.12.-8.12.2019 hodnotí JAKUB ZVOLÁNEK.

Největší část své volejbalové kariéry prožil Jakub Zvolánek jako extraligový hráč v Ostravě postupně v týmu TJ Vítkovice, Danzas Ostrava a VK DHL Ostrava, kde v roce 2006 jako kapitán družstva přebíral mistrovský titul a také český pohár. Na sklonku kariéru hrál ještě v Havířově za ČSM Stonava a SKV Havířov.

V zahraničí hrál v Rakousku v týmu Feldkirch a Švýcarsku v týmu Volley Amriswil, se kterým vybojoval 2.místo v lize, navíc se v tomto klubu začal věnovat trénování.

Jakub Zvolánek je trenérem II. třídy a v ČR se trénování dále věnoval převážně v SKV Havířov, kde vedl družstvo mužů v extralize a současně působil jako sportovní manažer klubu.

V současné době je Jakub Zvolánek trenérem mužů v druholigovém klubu Volejbal Ostrava.

Hodnocení uplynulého týdne musím začít úspěchem Českých Budějovicv Champions League Volley CEV, kde v Turecku odehráli Budějovičtí super zápas s vítězným koncem - Fenerbahçe HDI Sigorta Istanbul - Jihostroj ČB 2:3 (20:25, 25:21, 25:17, 21:25, 12:25), což určitě nejen mě mile překvapilo a nelze  něž si takových zápasů na mezinárodní scéně přát víc.

UNIQA EXTRALIGA MUŽŮ

A teď už k domácí volejbalové scéně. Velice zajímavý zápas jsem očekával v Liberci, kde se domácí Dukla utkala právě s Jihostrojem České Budějovice, což byla také repríza loňského finále EX M. S podporou slušně zaplněné haly (přes 800 diváků) si Dukla celkem jednoznačně, nečekaně poradila s Jihostrojem 3:0 a na vítězství z Turecka tak Budějovice svým výkonem nenavázali.

Většina extraligových utkání byla už vyrovnanější a hned tři utkání skončila nejtěsnějším vítězstvím 3:2 a i to svědčí o vyrovnanosti extraligy a divákům se takové zápasy s nasazením a bojovností většiny družstev musí líbit. Slušná byla i návštěva ve většině hal kolem sedmi set diváků ve Varech na Kladně i na Odolce. Je vidět, že kvalitní volejbal se lidem líbí.

Již v pátek 6.12.2019 se odehrál první zápas 10. Kola EX M

VK ČEZ Karlovarsko - VK Ostrava 3:2 (25:23, 25:22, 20:25, 22:25, 15:8)

S Karlovarskem VK Ostrava ve většině odehraných zápasů předváděla vždy dobré výkony. I v tomto utkání mu byla více než vyrovnaným soupeřem a ukázala, jako již mnohokrát podat bojovný výkon a domácího favorita velice potrápila. Na liberu Ostravy opět musel nastoupit mladý Vojtěch Bauman, ale hosté si s touto situací celkem v klidu poradili a na přihrávce určitě nezaostávali. První dva sety prohráli Ostravští volejbalisté až v samotných  koncovkách, kdy vždy vedli, ale sety dohrát vítězně nedokázali. V dalších dvou setech Ostrava přitlačila na servis a celkem v pohodě je ovládla. Karlovarsko předvedlo nejlepší výkon celého utkání až v pátém setu, kde Ostravu trošičku herně převyšovalo a dokráčelo tak k vítězství za dva body. Pro Ostravu je, ale i bod z horké půdy jednoho s kandidátů na titul určitě povzbuzení a motivace do další práce. A rozhodně ještě nejednoho favorita minimálně potrápí.

Black Volley Beskydy – SK Volejbal Ústí nad Labem 3:1 (25:19, 17:25, 25:18, 25:20)

Toto utkání bylo velice důležité pro oba týmy, které zatím bojují ve spodních patrech tabulky, a kde ani jedno družstvo není se současným vývojem extraligy a svým herním projevem spokojeno. Black Volley se od začátku soutěže potýká se spoustou zranění v celém kádru a tak je pro něj určitě dobře, že se jim vrátil na hřiště kapitán Tomáš Široký, což je na výsledku hned znát. Vstup do utkání se domácím povedl na výbornou a první set v klidu ovládli, kdy na hřišti jasně dominovali. Polevením v koncentraci Beskyd se druhý set stal snadnou kořistí pro hosty z Ústí nad Labem. Domácí ale ve zbytku utkání zabrali a ukázali, že hlavně na domácí palubovce dokážou bojovat a hrát kvalitní volejbal a zbylé dva sety už si herně pohlídali a získali tak pro Frýdek vele důležité tři body, čímž se odpoutali z poslední příčky tabulky, kde se naopak usadil soupeř VK Ústí nad Labem.

EXTRALIGA ŽENY:

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK UP Olomouc 0:3 (17:25, 21:25, 19:25)

V tomto utkání se potvrdila role jasného favorita a aspiranta na ženský volejbalový titul z Olomouce, která ve Frýdku-Místku jednoznačně zvítězila 3:0 na sety. VK UP Olomouc byla v tomto utkání jasně lepším týmem a o výsledku nebylo pochyb od začátku až do konce.

TJ Ostrava – VK Královo Pole 3:2 (24:26, 25:22, 25:21, 18:25, 15:9)

Utkání, ve kterém potřebovala Ostrava vyhrát a udržet se tak v první čtyřce Extraligy žen. Tento cíl se nakonec po boji podařilo naplnit a Ostrava zvítězila, i když se na vítězství domácí děvčata nadřela víc než se čekalo. V utkání se oba týmy střídali ve vedení a body se přelévaly z jedné strany na druhou. Nakonec si Ostrava vítězství v pátém setu jednoznačně pohlídala a mohla se radovat z dalšího vyhraného zápasu a dál se tak drží v horních patrech extraligové tabulky.