UNIQA extraliga očima expertů

15.12.2019

UNIQA EXTRALIGU mužů i žen v týdnu 9.12.-15.12.2019 hodnotí DAVID ŠŤASTNÝ.

Ing. David Šťastný hrál šestkový volejbal výkonostně za Sokol Kateřinky a pak Hutní Montáže Ostrava. Beachvolejbalu se David věnoval vrcholově od roku 1997 až do roku 2005. Zároveň od roku 1997 se věnuje trenérské činnosti jak šestkového volejbalu, tak hlavně beachvolejbalu v klubu Happy Sport Opava, který zakládal a dodnes vede.

V ženské extralize se zrodily dva překvapivé výsledky, když Šternberk zaskočil domácí Olymp a po výhře 3:2 bral dva cenné body a ještě větší překvapení je výsledek z Olomouce, kde domácí UP podlehlo Dukle Liberec 3:1, když Dukla přijela k zápasu bez smečařek a snad i tím domácí zaskočila.

V mužské extralize se prosadili všichni tabulkoví favorité, takže jediným zajímavým zápasem byl souboj dvou nejvýše postavených týmů, domácích Českých Budějovic a hostů z Karlovarska, kde první dva sety ovládli domácí, pak jim nejspíš (po pohárovém utkání) došly síly a soupeř toho využil ke srovnání, tibreak musel být bojem až do posledního míče, kde víc odvahy a trochu štěstí měli hosté z Karlovarska a zvítězili 3:2 a upevnili si první příčku.

Ženy TJ Ostrava zajížděly k zápasu na půdu posledního Přerova s cílem plného bodového zisku což se jim povedlo, jelikož zvítězily jasně 3:0 (17,20,14). Hostující hráčky výborně podávaly a znemožňovaly domácím kombinační útok, k tomu přidaly ostravské hráčky dobrou obranu a razantní útok a nedaly domácím šanci dostat se z herního útlumu.

Ženy Sokola Frýdek-Místek hrály svůj zápas na půdě KP Brno již ve čtvrtek, což byl možná důvod velmi nízké divácké návštěvy. Celý zápas byl jako na houpačce, ani jedno družstvo se nevyvarovalo několikabodových serií chyb. Sokolky v první sadě odskočily domácím o 6 bodů, záhy prohrávaly o 4 body,v koncovce již prohrávaly 24:22, ale dvěma esy a tvrdým útokem koncovku urvaly. Druhý set pro změnu měly více ze hry domácí, v třetí sadě si sokolky vypracovaly mírný náskok, který udržely až do konce, čtvrtý set byl až do stavu 16:16 vyrovnyný , pak ale hostující udělaly několik chyb na útoku, jejich razance se vytratila a toho domácí využily k zisku sady. Tiebreak byl vyrovnyný jen do stavu 4:4, pak domácí kvalitním servisem a obranou odskočily o pět bodů a tento náskok už si udržely do konce setu, čímž zvítězily 3:2. Pro Sokol škoda, tentokrát měly na více bodů.

Muži Black Volley Beskydy hráli na hřišti letos velmi dobře hrajících Lvů Praha , kde v první sadě udělali ve střední pasáži několik chyb a dotáhnout ztrátu se jim nepodařilo (19:25), v dalších dvou setech již byli hosté daleko rovnocenějším soupeřem, vyrovnané skóre bylo vžy až do stavu 20:20, pak ale domácí větší agresivitou na servisu i na síti dotáhli utkání k výhře 3:0 (19,22,20).

V neděli pokračovali hráči Black Volley v cestě po středních Čechách a hráli zápas proti Kladnu.Bohužel ani  z tohoto zápasu si neodvezli žádné body, i když po prvních dvou prohraných setech zabrali, ve střední části setu odskočili o 4 body a náskok udrželi do konce setu, čtvrtý set však hosté hlavně v koncovce neúčinně útočili, domácí dobrou obranou a razatním útokem zápas dotáhli do vítězného konce 3:1 (21,19,-19,18)

Jediný tým , který tento "týden" hrál na domácí palubovce, byl ostravský VK.

Nejprve ve středu hostil v poháru CEV rakouský celek  Aich/Dob, se kterým po boji prohrál 2:3, když o výsledku rozhodly chyby ze začátku zkrácené hry, kdy ze stavu 1:1 hosté odskočili na 1:7 a náskok už udrželi do konce. Škoda, ale naděje na dobrý výsledek z Rakouska tady stále je.

Chuť si ostravský VK zpravil v sobotu  v ligovém kole proti Odolce, kterou paírový favorit porazil "jasně" 3:0, i když třeba 2. set tak jasný nebyl. Dvě třetiny setu byli hosté o několik bodů napřed, domácí srovnali na 20 :20, pak už zase prohrávali 24:22, ale ostravší hráči příkladně zabojovali a set vyhráli 27:25, DOBRÁ PRÁCE !!! Soupeř však nesložil zbraně, držel vyrovnaný stav do 20:20, pak už je ovšem domácí k ničemu nepustili a dotáhli set na 25:20 !!!

V náledujícím týdnu uvidíme hned tři týmy na domácích palubovkách, Ženy Ostravy hostí Olymp v přímém souboji o průběžné 3. místo v tabulce, ženy Sokola Frýdku-Místku naopak hostí poslední Přerov a potřebují nutně vyhrát , aby odskočily ze dna tabulky.

Muži Ostravy hostí papírově slabší Příbram, ale podcenit by tento zápas určitě neměli. Muži Beskyd završí týden zápasů u soupeřů na horké půdě Brna, tak budeme držet palce.