UNIQA EXTRALIGU mužů i žen v týdnu 16.12.-22.12.2019 hodnotí Tomáš ZEDNÍK

bývalý reprezentant a extraligový hráč Vítkovic, Dukly Liberec, Fatry Zlín, v zahraničí pak hráč Tirol Innsbruck.

Od roku 2014 je trenérem I.třídy, byl asistentem trenéra reprezentace mužů, je sportovním manažerem VK Ostrava. V oblasti administrativy, ekonomiky a řízení volejbalových klubů či ve strukturách ČVS pracuje již 25 let.

“Volejbal v Ostravě je pro mě, samozřejmě po Barunce a mých dcerách, alfa až omega mého života. I přes zranění a těžká životní traumata, vždy bojuji a dýchám pro ostravský volejbal.”

Týmy moravskoslezského kraje v extraligových zápasech neopustily Moravu. S výjimkou Beskyd, které hrály v Brně, všechny zbývající utkání se odehrály na domácích palubovkách.

Úspěšné však byly pouze ženské družstva, Frýdek-Místek porazil Přerov 3:1 a Ostrava už v páteční předehrávce po boji Olymp 3:2. Oba oddíly potvrdily papírové předpoklady, které z nich dělaly mírné favority. A v tabulce odskočily svým posledním soupeřkám o čtyři body. Přitom Olymp, který je za třetí Ostravou, má o zápas navíc. Naopak předposlední Frýdek Místek má o zápas více než poslední Přerov.

Mužské družstva v extralize shodně prohrály. Beskydy podle předpokladů nestačily na Brno, které bojuje o třetí příčku průběžné tabulky. V roli favorita však zklamali ostravští hráči. Domácí prohrou s Příbramí se jim vzdaluje možnost bojovat o pozice za jasně vedoucí dvojicí extraligy. Trojice Liberec, Praha, Brno již má na Ostravu pětibodový náskok a zápas k dobru. Beskydy společně s Příbramí a Zlínem se mírně vzdalují poslednímu místu, na kterém je Ústí.

Předehrou extraligového závěru týdne byl středeční odvetný zápas poháru CEV, kdy Ostrava výsledkově jednoznačně přehrála v Rakousku tým Zadruga Aich/Dob. Po domácí prohře 2:3 tentokrát ostravský tým i díky skvělému podání zvládnul první dva sety a oba v dramatických koncovkách. Třetí set už byl jasnou záležitostí, když rakouský mistr nenašel psychické síly k obratu v zápase. Ostrava postoupila do dalšího kola a v něm se střetne s favoritem tohoto poháru italskou Modenou.

V pátečním zápase ostravské ženy v prvním vyrovnaném setu vstoupily do koncovky se ztrátou dvou bodů, ale pětibodovou šňůrou dokázaly v setu zvítězit. V dalších dvou setech však měl Olymp navrch od začátku až do konce. Změny před čtvrtým setem ukázaly, že trenér Pommer zná svůj tým dokonale a dokáže promíchat hráčky i posty. Po vyrovnané polovině setu Ostrava nezadržitelně odskočila a jasně Olymp přehrála. Pátý set byl obdobou čtvrtého, do poloviny vyrovnaný a pak nezadržitelný finiš domácích.

V prvním setu duelu ve Frýdku-Místku celou dobu vedl hostující Přerov, domácí hráčky srovnaly až v koncovce a tu také získaly. Úspěšnost v dalších setech se střídaly. Druhý jasně ovládly Sokolky, třetí hráčky z Přerova. Ve čtvrtém po vyrovnaném začátku nedal tým Frýdku-Místku soupeři žádnou šanci. Zajímavostí je, Vlk (trenér FM) porazil Vlčka (trenér Přerova), což trenér hostů okomentoval: „Dnes Vlk dostal dárek a Vlček jede opět s prázdnou.“

Beskydy začaly v Brně skvěle. Ve vynikajícím prvním setu se jim dařilo v obraně i v útoku. Z pěti bodových bloků čtyři zaznamenali v prvním setu. Také v úspěšnosti útoku přehráli domácí o dvacet procent. Rozhodující pro první set bylo účinné podání Babice, když Beskydy ze stavu 13:14 dokázaly odskočit na 13:18. V dalších setech se diametrálně změnil výkon Brňanů, kteří se po skvělých podáních (ve třech posledních setech na 15 chyb 14 es, což je nevídaný poměr), dosahovali v útoku sedmdesátiprocentní úspěšnost a zápas jasně vyhráli.

Nakonec jsem nechal z mého pohledu zápas s nejsmutnějším koncem. Zápas jsem sledoval přímo z lavičky a byla to proměna z absolutní euforie k absolutní bezmoci. Po dvou jasných a s přehledem zvládnutých setech, kdy jsme soupeře přehrávali rozdílem třídy, přišlo uspokojení a Příbram se rozehrála. V dalším setu jsme ještě stáhli čtyřbodový náskok soupeře a v úplné koncovce třetího setu jsme dokonce získali mečbol. Ještě jsme se zvedli v závěru pátého setu, ale Příbram byla důraznější a my prohráli.