UNIQA extraliga očima expertů

19.1.2020

UNIQA EXTRALIGU mužů i žen v týdnu 13.1.-19.1.2020 hodnotí MILOŠ MATULA.

Miloš Matula začínal v Tělovýchovné jednotě Ostrava jako sportovní manažer volejbalového klubu v roce 2003, poté se v roce 2007 stal sportovním manažerem celé jednoty (10 klubů) a v roce 2018 byl jmenován ředitelem Tělovýchovné jednoty Ostrava. Ženský volejbalový tým vede tudíž v různých pozicích již 18 roků.

Další volejbalová kola extralig mužů a žen měla být původně roztažena do šesti dnů hlavně díky ženám (předehrávka Liberec – Přerov už 16.1. a dohrávka TJ Ostrava – Šternberk 21.1.), ale jelikož zápas Příbram – Ústí nad Labem musel být odložen kvůli neprůjezdné dálnici na zatím neurčený termín, bude dnů mnohem více.

V mužské extralize se tedy odehrálo zatím jen pět zápasů a o překvapení nebyla nouze. Nečekala se hladká prohra domácí „Odolky“ s Prahou, bohužel ani prohra „naší“ Ostravy se Zlínem (více v samostatném odstavci) a i když do Českých Budějovic zavítalo rozjeté Brno, tak je porážka loňského mistra obrovské překvapení.

Ale pojďme se zaměřit na týmy z našeho kraje. Již v pátek 17.1. předehrál své utkání tým Beskyd na palubovce lídra soutěže Karlovarska. Nováček soutěže disponuje slušným kádrem s bezpočtem cizinců, a sehrávání není jednoduché, když ho neustále srážejí různá menší či větší zranění. I to je dle mého názoru důvod, že skoro vždy i proti tabulkově mnohem výše postaveným celkům dokáže uhrát vyrovnanou koncovku v některém setu, ale neudrží nasazenou laťku po celý zápas. Což se projevilo i v Karlových Varech, kdy v prvních dvou setech nestačil ani smečařsky, ani blokařsky, ale ve třetím setu měly Beskydy 13 bodových smečů a 5 bloků, Karlovarsko 14 + 4 a hned byl set naprosto vyrovnaný, bohužel s výsledkem 29:27 pro domácí.

Druhý mužský tým z kraje Ostrava přivítal družstvo Zlína. Domácí byli favority, k čemuž jistě přispěla i rychlá dvouzápasová série v osmifinále Českého poháru, která se odehrála minulý týden 7. a 9. ledna. Ostraváci v prvním utkání vyhráli hladce 3:0, když soupeři nedovolili uhrát v setu více než 19 bodů a v odvetě ve Zlíně získali potřebné dva sety hned po prvním prohraném a mohli slavit postup. I extraligový zápas začala Ostrava dobře a vedla v prvním setu 23:17, ale nejen ženy, jak se někdy neprávem kritizuje, ale i muži mohou prohrát takto jasnou koncovku. Sport je o chybách, volejbal nevyjímaje a domácí jich nasekali spoustu během celého zápasu a překvapení bylo na světě.

V ženské extralize se žádné překvapení nekonalo, favoritky hrály doma a soupeřkám „pustily“ všeho všudy jen jeden set. Vyrovnanější zápas se čekal jen v Brně, kde Šelmy hostily Olymp Praha, ale po uzdravení domácích zraněných či nemocných hráček bylo utkání jasné. Naopak druhý tým z Brna (Královo Pole) mohl získat v Prostějově aspoň bod, kdyby nadějně rozehraný 4. set dotáhl do vítězného konce, ale tie-break se nekonal.

Krajský zástupce, devátý Frýdek-Místek hrál na půdě druhé Olomouce, a byť domácí trenér dal šanci hráčkám z lavičky a nechal opory odpočívat, tak měl zápas v prvních dvou setech naprosto jednoznačný průběh. Za první dvě sady skóroval Frýdek na útoku dohromady jen 14 x, když ale přidal na důrazu a ve třetím setu bodově útočil 17 x, tak se utkání vyrovnalo, dokonce se propracoval i k pěti setbolům, ale zkušenost domácích jim nedovolila proměnit ani jeden, naopak hned první mečbol Olomouc využila.

Náš tým žen z TJ Ostrava bude dohrávat kolo až v úterý 21.1. vzhledem k tomu, že se v naší domovské hale koná o tomto víkendu finálový turnaj Českého poháru žaček. K utkání se tedy vyjádřím až po jeho odehrání a pevně věřím, že i tady favorit nezklame. Srdečně zvu všechny příznivce, utkání začíná v 18.00.

V příštím kole 25.1. je tahák ženské extraligy pro Moravskoslezský kraj jasný, když domácí Frýdek přivítá Ostravu, která letos „válí“, ale derby bývají nevyzpytatelná. A celá republika může vidět v pondělí 27.1. od 19.30 na ČT sport po delší době špičkový ženský volejbal, když se proti sobě postaví první dva týmy tabulky. Vedoucí domácí Šelmy Brno proti loňskému mistru z Olomouce.

V mužské extralize, kde se kolo odehraje také 25.1. by si měla Ostrava napravit chuť na půdě posledního Ústí nad Labem a Beskydy by mohli potrápit Odolenu Vodu a získat co nejvíce bodů.