UNIQA extraliga očima expertů

16.2.2020

UNIQA EXTRALIGU mužů i žen v týdnu 10.2.-17.2.2020 hodnotí Tereza Matuszková

Frýdek Místek – Liberec 2:3 (21, -14, 20, -18, -15)

Ve 22. kole extraligy žen byl z moravskosleyských celků v domácím prostředí k vidění  pouze tým Frýdku Místku, který čelil v tabulce lépe postavenému Liberci. Při vedení 2:1 měl šanci urvat soupeři 3 body, díky problémům na postu nahrávačky (po zranění) a slabému výkonu libereckých útočnic.  Nakonec však ve vyrovnaném tiebreaku rozhodla hra nervů a pár vlastních chyb pramenících  pravděpodobně z mladéhu věku a nedostatku zkušeností.

Pojďme se na průběh zápasu podívat detailněji.

1. set patřil domácím, ty se díky kvalitnímu servisu a poklidné hře dostaly do vedení, které si udržely až do konce setu. Naproti tomu hostující se trápily na přihrávce a nahrávačka Bajusz dirigovala hru pouze přes krajní hráčky. Zejména jindy spolehlivá Svobodová se tentokrát neprosazovala. Domácí vítězí 25:21.

Ve 2. setu Liberec začal využívat i své útočně kvalitní blokařky, méně soustředil hru na Svobodovou a dostal se tak do vedení. Frýdečačky si nevěděly rady zejména s obranou monotónního jednosměrného útoku brazilky Tolentino a set prohrály 14-25.

3. set začal ze strany domácích v mírně vlažném duchu, nedůrazem na bloku a nedorozuměními při rozehrání jednoduchých míčů v poli. Od poloviny setu se však rytmus zlepšil a bylo poznat, že domácí nahrávačka Uhrová se lépe vyrovnává s nepřesnou přihrávkou a dokáže pohodlněji distribuovat své útočnice. Nejúspěšnější byly v tomto směru obě levoruké útočnice Pluhařová a Šnellyová, na jejichž styl útoku liberecké hráčky po celou dobu zápasu neuměly zareagovat. Frýdek Místek tak získal třetí sadu poměrem 25:20.

Ve 4. setu však domácí pokračují v nepřesnostech v mezihře, sebevědomější organizace v obraně se tým ze strany libera Teperové, jinak úspěšné na přihrávce, bohužel nedočkal. K problémům v poli se přidal menší důraz na útoku a set patřil hostujícím 18-25.

Tiebreak byl od začátku velmi vyrovaný. K výbornému výkonu se rozehrála domácí kapitánka Snellyová (celkem 24 bodů pro ni, z toho 21 pouze z útoku). Liberečačky naopak pokračují v nepřesné náhře a neprosazující se Svobodová chybí svému trápícímu se týmu. Zdá se, že se Frýdek Místek bude radovat z výhry, lehkomyslná chyba Hadáčkové (za stavu 14:13) na servisu a později dvě chyby jinak po celou dobu zápasu velice stabilní Pluhařové však rozhodly o prohře 15:17.

Do tabulky si tedy severomoravský celek připsal 1 bod z prohry 2:3 a zůstáva na předposledním 9. místě.