24.2.2020

UNIQA EXTRALIGU mužů i žen v týdnu 18.2.-23.2.2020 hodnotí Ondřej Šimák

Začínal jsem jako trenér dívek v Sokolu Stará Bělá, po dvou letech jsem se ujal mladších žákyň v TJ Ostrava. Loni jsem působil jako asistent Volejbalové akademie KVS dívky. V letošní sezóně působím jako trenér mladších žákyň a extraligových juniorek v TJ Ostrava a také jako hlavní trenér Volejbalové akademie  KVS dívky.

TJ Ostrava

Tým Ostravy čekal opravdu náročný a důležitý týden, ve kterém se na domácí palubovce v rozmezí 3 dnů utkal s přímými konkurenty o 3. místo v tabulce. Už tato skutečnost napovídala, že čtvrteční utkání s PVK Olymp Praha bude dosti vyrovnané.
Prognózy se naplnily hned na začátku, kdy "nekonečný" první set ovládlo družstvo z Prahy 30:32. Domácí děvčata mohla litovat ztráty vedení 20:16 a neproměnění tří setbolů. Další sety opět rozhodovaly koncovky a po čtvrté sadě, kterou vyhrála Ostrava, bylo jasné, že dojte k dělbě bodů. V tiebreaku bylo šťastnější pražské družstvo. Ostrava tedy nevrátila soupeři vyřazení z Českého poháru.

Se sobotním soupeřem VK Prostějov měla Ostrava v letošní sezóně bilanci 1:1, kdy obě družstva využila domácího prostředí.  První set silně připomínal čtvrteční úvodní sadu. Ostrava opět nedokázala přetavit vedení v koncovce 23:20 ve vítězný set. To se projevilo v druhé sadě, kterou Prostějov získal jasně. Opačný průběh měla třetí sada, ve které Ostrava zvítězila bez větších problémů. Ve čtvrtém setu to vypadalo, že se opět půjde do zkrácené hry, ovšem ani vedení o 8 bodů (13:5) domácím nestačilo. Všechny body tedy získal soupeř a tým okolo Zdeňka Pommera ml. tak natáhl šňůru utkání bez vítězství na 4. Zároveň to znamená propad na 6. místo v tabulce.

TJ Sokol Frýdek - Místek

Sokolky čekalo tento týden pouze jedno utkání venku s Volejbal Přerov. Souboj sousedů v tabulce nabádal hovořit o vyrovnaném utkání. To se však nepotvrdilo. Frýdek dokázal v první sadě držet krok jen do její poloviny (11:11), poté domácí odskočily v jednom postavení na 6 bodů a dotáhly set do vítězného konce.
Pouze ve druhém setu dokázaly svěřenkyně Jaroslava Vlka dovést sadu do koncovky. Bohužel si nevypracovaly žádný setbol a těsně padly. Třetí set byl opět v režii Přerova. Výsledkem je, že oba týmy krčící se na chvostu tabulky mají 13 bodů, Frýdek má ovšem zápas k dobru.

VK Ostrava

Muži Ostravy jako jediní v době konání finále Českého poháru mužů odehráli na domácí palubovce těžké utkání s největším překvapením tohoto ročníku, týmem Brna.
Průběh se dá shrnout příslovím "každý chvilku tahá pilku". Týmy až do pátého dějství vyhrály na střídačku po dvou setech bez problémů. Dramatické koncovky jsme se tedy nedočkali. Brno se spoléhalo na svého nejlépe bodujícího hráče, univerzála Římala, který si drží bilanci přes 5 bodů na set. Trenér domácích Jan Václavík se rozhodl pro toto utkání na pozici univerzála posunout kapitána týmu Davida Janků. Z mini souboje těchto borců vyšel lépe domácí "Dejvák", který se s 25 body stal nejvíce bodujícím hráčem utkání. Že na něj mužstvo hodně sází dokládá skutečnost, že během pěti setů obdržel 52 nahrávek. A jak vlastně dopadl tiebreak? Svým jediným blokem v utkání jej ukončil nahrávač Podleśny. Ostrava tedy získala důležité body do tabulky a tři kola před koncem základní části drží 5. místo zajištující čtvrtfinále play off.

Black Volley Beskydy

Družstvo z Frýdku - Místku nemělo tento týden na programu žádné mistrovské utkání.

V sobotu 29.2. zavítají muži i ženy Ostravy do Liberce, který to pojal jako dvojzápas proti Ostravě. Beskydy hostí souseda v tabulce Zlín a ženy Frýdku už ve středu vyzvou doma celek KP Brno.