. . . . . . . . . . . . výsledky

20. ročník memoriálu Vaška Fabiánka v Brně

24.1.2024

Ve dnech 27. a 28.12.2023 se uskutečnil jubilejní 20. ročník memoriálu Vaška Fabiánka v Brně,

konkrétně v hale Vodova. Turnaje se účastnilo celkem 13 dívčích družstev - krajských výběrů z celé ČR. Jednotlivá utkání turnaje se hrála na 2 vítězné sety. Také náš tým KVA MSK dívek kategorie U16 se díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje v rámci projektu Krajská volejbalová akademie mohl tohoto dvoudenního výběrového turnaje zúčastnit a zajistit hráčkám důstojné zázemí.

Hráčky odjely do Brna ranním vlakem v sobotu 27.12. z Ostravy s příjezdem do Brna v 8.57 h. První utkání nás dle rozpisu čekalo až v 11.30, takže bylo dostatek času na přesun do haly a přípravu. Energetickou ztrátu během turnaje jsme doplnili během turnaje obědem, vitamíny ve formě ovoce a po skončení sobotních bojů jsme doplnili výdej večeří. Důstojné ubytování umožnilo hráčkám regeneraci a odpočinek ze soboty na neděli. V neděli po snídani se hráčky vydaly opět do haly Vodová bojovat o co nejlepší výsledek v turnaji. Po skončení turnaje a po obědě se v odpoledních hodinách hráčky opět vracely vlakem do Ostravy.

A nyní k samotnému průběhu turnaje z pohledu trenéra Michala Barneta:

SOBOTA: Po příjezdu a rozcvičení nás čekal v prvním zápase tým KCM Zlínského kraje. Již první rozehry naznačily úspěšný a správný vstup do turnaje a celý set jsme dominovali ve všech herních činnostech, to vedlo k rychlému zisku prvního setu a určilo ráz prvního utkání. Ve druhém setu, ve kterém jsme chvíli vypadali, jako když nám stačí vyhrát jen první set, jsme se po tlaku soupeře rychle vrátili do hry a v těsné koncovce přehráváme soupeře poměrem 25:23 a tedy vítězíme 2:0. Naším druhým soupeřem, proti kterému jsme nastoupili po obědě, byl tým KCM Jihomoravského kraje. Velice náročné, vyčerpávající a energické utkání na obou stranách přineslo velice dynamický a záživný volejbal. Definovat toto utkání by šlo slovním spojením ‘Přetahováná o každý bod‘. Koncovka prvního setu skončila nejtěsnějším možným rozdílem v náš prospěch, tedy 25:23, v setu druhém jsme nedokázali potvrdit vítězství z prvního setu, soupeř utekl za pomoci vydařeného servisu a my prohráváme druhý set. Tie-break přinesl drama, které vyústilo v napínavou koncovku, ve které jsme odvážnější na útoku a vyhráváme celý zápas poměrem 2:1 na sety. Po tomto těžkém utkání nás vzápětí čekal další těžký soupeř, a to KCM Plzeňského kraje Byli jsme jediným týmem, který hrál ve své skupině 2 zápasy po sobě. V tomto našem posledním sobotním zápase se rozhodovalo, který tým ze vzájemného utkání postoupí do skupiny 1-4 a který bude hrát skupinu 5-8. Celý zápas byl vyrovnaný, ve kterém rozhodly chyby v závěru každého setu. V průběhu celého prvního setu si udržujeme lehké vedení o bod, až o dva, nicméně při možnosti utéci k setbolu se nám podařila vyrobit zbytečná chyby, soupeř se chytl a se štěstím otáčí první set ve svůj prospěch. Ve druhém setu, viditelně opařené a smutné hráčky z prohry v prvním setu, se dostávají pod tlak díky menší preciznosti na vlastní polovině hřiště. Avšak bojují dál a odměnou jím je dorovnání stavu v polovině setu, tedy hrajeme dál o tie-break. Koncovka setu se nám ale nedaří a kupíme vlastní chyby na útoku, což bohužel znamená ztrátu druhého setu a prohráváme s KCM Plzeňského kraje 0:2 po dvou prohraných koncovkách.

NEDĚLE: V neděli nás čekala 2 utkání o konečné umístění ve skupině o 5-8 místo. Prvním utkáním v neděli byl zápas proti KCM Olomouckého kraje. Jako kdybychom se špatně vyspali na neděli a nedokázali jsme navázat plynule na náš bojovný sobotní výkon. Ve druhém setu, kdy se jsme hráli dobře a odvážně, tak bohužel v koncovce nedokážeme udržet vedení a s KCM Olomouckého kraje a prohráváme 0:2 na sety. Před závěrečným zápasem jsme se správně nabudili a šli jsme do zápasu s tím, že poslední zápas turnaje se neprohrává. Bojovný výkon po celý zápas nám bohužel nestačil a prohráváme díky individuálním chybám a darujeme soupeři vítězství, prohráváme s KCM Vysočina B 0:2 na sety a tímto výsledkem se umísťujeme na 8. místě turnaje.

Rychlé subjektivní hodnocení: Dokážeme hrát s každým soupeřem více než vyrovnané utkání, ale kolikrát ho nedokážeme sebevědomě dotáhnout do vítězného konce, strach z chyby brzdí naši šikovnost a rozhodnost. Potřebujeme pracovat na důsledném a precizním odbití 1. míče!

Turnajové umístění: 1. místo – Středočeský kraj A, 2. místo – Kraj Vysočina A, 3. místo Jihomoravský kraj A… …8. místo – KVA MSK

Družstvo Krajské volejbalové akademe Moravskoslezského kraje reprezentovaly hráčky:

Štěpánka Krejčíčková, Viktorie Výtisková, Tereza Glettová, Leona Gelnárová, Sára Baršová (TJ Ostrava), Melánie Špůrková (SVK Nový Jičín), Matylda Damková, Natálie Nováková, Valérie Kučová, Alena Motalová, Mia Stanczaková (TJ Sokol Frýdek-Místek), Nikol Quardová (KV Kopřivnice).

Trenéři: Michal Barnet, Ondřej Šimák